Site içi Arama
Ara
Eğitmenlerimiz
Çetin YILMAZ-Gümrük Müşaviri
Çetin YILMAZ
Gümrük Müşaviri

İstanbul Beşiktaş doğumluyum, İlk ve Orta Öğrenimimi Beşiktaş’ta, Lise Eğitimimi Kabataş Erkek Lisesinin FEN Bölümü mezunu olarak tamamladım.

Üniversite sınavlarına hazırlanırken Hayat Üniversitesiyle tanıştım , %100 yerli sermayeyle kurulmuş olan Türkiye’nin ilk İlaç Aktif Hammadde üretim tesisleri  bünyesinde  İthalat-İhracat departmanında çalışmaya başladım bu süreç içerisinde , İlaç Aktif Hammaddeleri , İlaç Kimyasalları , Kozmetik Kimyasalları , Makineler&ekipmanlar ve Laboratuvar analiz cihazlarına ait GTİP’leri ve Ticari tanımları üzerine  yoğun çalışmalar yaptım, Tüm Dış Ticaret ve Gümrükleme işlemleriyle tanışmam ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü 6.cı olarak kazanmam bu süreç içerisinde oldu…

1982 yılında, Marmara Üniversitesinin Güz dönemi mezunu oldum, Ekim 1982 yılında Gümrük Müşavirliği sınavlarına girdim, o yıl için karne alabilmeyi başaran 14 Gümrük Müşavirinden biri olarak Mesleğe adım attım.

1984-1988 yılları arasında AEG Aktiengesellschaft Firması’nın Türkiye’de ki Üretim ve pazarlama firmasında Dış Ticaret ve Gümrükleme Müdürü olarak görev yaptım.

Bu süreç içerisinde, Alçak Gerilim-Orta Gerilim-Yüksek Gerilim Endüstriyel şalt cihazlarıyla ve tüm elektrik malzemeleriyle yoğun olarak tanıştım, bu tür malzemelerinin kullanım alanları ve GTİP tespitlerinde uzmanlaştım.

1988 Yılında Kendi Gümrük Müşavirlik Firmamızı kurarak 23 yıl, Sektörlerinin Lider firmalarına müşavirlik hizmeti verdim, 2011 yılında firmamın hizmet faaliyetine son vererek profesyonel hizmet hayatına başladım.

2013 yılından itibaren Sektörümüzün Lider Kuruluş kadrolarında Danışman Müşavir olarak görev aldım , “Gümrük Bilgi Ekranı” yazılım programının sektörümüze ait alt yapısının uygulamasını tasarlayan ve kazandıran ekibin danışmanlığını yaptım.

2017 yılında girdiğim, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinin Yönetim ve Organizasyon Bölümünün iki yıl süreli “Lojistik “ öğrenimini tamamlayarak 2019 yılında mezun oldum.

Kısa bir dönem C tipi antrepolar için Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği yaptım.

Sektörün önemli bir Denetim & Danışmanlık Firmasında, Danışmanlık Müdürü olarak, Sonradan Denetim, Mevzuat ve GTİP danışmanlığı hizmeti verdim.

Gümrük Müşavirleri Derneğinde Gümrük ve Uluslararası Ticaret Araştırmaları Komitesinde 3 dönemdir görev almaktayım.

Meslekte 40.ncı yılımı tamamlarken, GTİP analizleri ve tespitleri konusundaki yol ve yöntemlerini örnekleriyle anlattığım bir kitabımın hazırlığını sürdürmekteyim.

Okumayı ve araştırmayı çok severim, fırsat buldukça yürüyüş ve spor yaparım, Deniz ve Doğa tutkunuyum, az da olsa yelken sporu yaptım, iyi bir denizciyim diyebilirim.


7/24 İletişim Hattı