Site içi Arama
Ara
Danışmanlık
z
Danışmanlık

Turizm Yatırım Belgesi Danışmanlığı

Turizm Yatırımı Belgesi Nedir?

Turizm Yatırımı Belgesi; Turizm sektörü yatırımlarında, Turizm tesislerinin mevzuata uygun nitelikte yapılmasını sağlamak, Sınıfını belirlemek ve bu şekilde nitelikli turizm yatırımlarında artış sağlayarak, ülke ve bölge ekonomilerine katkıda bulunulmasını sağlayan bir belgedir.

Turizm Sektöründe Turizm Yatırım Belgesini otel, motel, özel konaklama tesisi gibi turizm tesisleri için alabilirsiniz. Yönetmelikte belirtilmiş bazı tesisler için yatırım belgesi verilmesi, Değerlendirme Kurulunun vereceği karara bağlıdır. Turizm Desteklerinden yararlanmak için Turizm Yatırımı Belgesi alınması gerekmektedir. 

En önemli desteklerden birisi yatırım teşvik belgesidir.

Yatırım Teşvik Belgesi yatırım yapılacak Otel için almayı planladığınız ithal ve yerli teçhizatları (Yatak, elbise dolabı, masa, sandalye, halı, kilim, televizyon, uydu, bilgisayar, buzdolabı ,fırın, pişirme aletleri gibi buna benzer bütün teçhizatlar) KDV ve Gümrük vergisi ödemeden almanızı sağlar.

Yatırım teşvik belgesinin sağladığı diğer destekleri öğrenmek için  numaralı 0212 909 39 65 telefondan bize ulaşarak yada Yatırım Teşvik Belgesi sayfasına ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Turizm Yatırımı Belgesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

1- Adımıza düzenlenmiş noter onaylı vekaletname
2- Şirketi temsil ve ilzama yetkili kişilere ait noter tasdikli imza sirküleri
3- Ticaret Sicil Gazetesi
4- Tapu fotokopisi
5- Başvuru Ücreti Dekontu

Turizm Yatırımı Belgesi Nasıl Alınır?

Yukarıda bahsi geçen evraklarla birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığına Müracaatta Bulunulur. Müracaat incelenerek herhangi bir eksik görülmediği takdirde olura sunulur. Olur aldıktan sonra tarafınıza harç yazısı yazılır. Harç Yatırılır ve Belge Hazırlanarak imzaya sunulur.

Belge müracaatının olumlu olması ise profesyonel yardımlarla gerçekleşmektedir. Uygun bir proje hazırlanarak yapılan müracaatın olumlu olma olasılığı çok yüksektir. Bize ulaşarak Dosyanızın profesyonel ce hazırlanıp sıkıntısızca olumlu sonuçlandırılmasını sağlaya bilirsiniz.

Turizm Yatırımı Belgesi süresi sonunda ya da tesis tamamlandığında Turizm İşletme Belgesi için başvurulması gerekir. Başvuruda bulunulmamış ise, söz konusu tesis için durum tespiti denetimi yapılır. Sonrasında ilgili yasa hükümleri gereğince tesis için işlem yapılır ve uygulanır.

- Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik
- Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğin Uygulama Tebliği
- Turistik Tesislerin Belge Ücretleri

7/24 İletişim Hattı